-
През 2025 г. е планирано икуменическо честване на 1700-годишнината от Първия вселенски събор (325 г.) от православни и от еретици, на което да се разгледа въпроса за единно празнуване на Пасха. Но за разлика от Първия вселенски събор, който се е погрижил за единното празнуване на Пасха само от православните, а еретиците и ересите…
-
Настоящото издание на Правилата на Св. Православна Църква с тълкованията им има за цел да бъде в помощ на всички, които се интересуват от църковното право, както и да е справочно пособие на желаещите да разберат верния смисъл на дадени църковни канони и тяхното правилно приложение в църковния живот. ⁜ Книгата се издава с…
-
С Божията помощ излезе от печат църковният календар за 2024 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес…
-
С Божията помощ излезе от печат църковният календар за 2023 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес…
-
В тази книга накратко са изложени основните лъжеучения на римокатолицизма и тяхното опровержение от светите отци на Църквата, както и осъждането им от църковните Събори.
-
Книгата съдържа кратки притчи с християнско нравствено поучение.
-
В книгата са представени лекции на свещеник Даниил Сисоев, които са били прочетени в мисионерското училище за година обучение. Отец Даниил готвел мисионери за излизане на улична проповед, за това – да призовават към Бога хора с най-различни възгледи и вероучения, за достойна аргументация в защита на Православната вяра. Отец Даниил казвал, че още до…
-
Преподобните Оптински старци са носители на древния светоотечески дух, макар че са живели във време, с повече от хилядолетие отдалечено от времето на древните свети отци. Днес ние живеем във време, отдалечено и при това твърде различно по дух от времето на Оптинските старци. Затова техните поучения са за нас непреходна духовна храна, чрез…
-
През ХХ век най-масовата православна мисия се е провела в Африка. Понастоящем там живеят вече 5 000 000 православни християни от местното негроидно население. Разрастването на Църквата тук се съпътства от множество случаи на чудеса и в тази книжка са приведени именно такива свидетелства на очевидци за удивителните проявления на Божествената сила и благодат,…
-
С Божията помощ излезе от печат църковният календар за 2022 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес…
-
Из житието и службата на св. преподобномъченица Евгения Римска (24 дек./6 ян.) Житията на светиите са част от Свещеното Предание и имат общопризнат авторитет в Православната Църква. Смятаме, че няма сериозен православен християнин, който да се съмнява в достоверността им. Защото съмнението в нея говори ако не за друго, то поне за вяра не…
-
През 1995 г. преподобни Гавриил казал на своите духовни чеда: „Знам, че още от времето на апостолите се говори – времето наближи. Но повярвайте ми и нека да отговарям пред Страшния съд на Христа за тези думи, че краят наистина е близо! Вие ще доживеете до антихриста. Ще ви е нужна голяма мъдрост и…
-
От Православния календар за 2021 г. с допълнения 2020 Г.: СТО ГОДИНИ ОТ ГОЛЯМОТО ПАДЕНИЕ НА КОНСТАНТИНОПОЛСКАТА ПАТРИАРШИЯ – ЕДИН ПЕЧАЛЕН ЮБИЛЕЙ. „И на ангела на сардийската църква напиши: тъй казва Оня, Който има седемте духове Божии и седемте звезди: зная твоите дела; носиш име, че си жив, а си мъртъв. Буден бъди…
-
От Православния календар за 2021 г. ⁜ ⁜ ⁜ Мотивите в Синодалното послание за въвеждането на новия стил в Българската Православна Църква са четири (виж). Тук няма да разглеждаме мотиви 1) и 4), които са откровени лъжи (това е предмет на отделно изследване), а ще разгледаме мотиви 2) и 3), които са антиканонични по…
-
От Православния календар за 2021 г. За това свидетелства както правилото за Пасха, така и Пидалионът НОВОСТИЛНАТА РЕФОРМА В ЦЪРКВАТА Е АНТИКАНОНИЧНА И ПРОТИВНА НА ПЪРВИЯ ВСЕЛЕНСКИ СЪБОР ⁜ ⁜ ⁜ Въпросът за календара – месецослова и пасхалията на Вселенската Църква е от компетенцията на вселенски събор, но не и на поместен. Свт. Тихон…
-
От Православния календар за 2021 г. „Ако искаш да се спасиш, дръж Преданията на светите апостоли и светите отци, а не на тези мъдреци”. (думи на Божията Майка към валаамския монах Борис) Светоотеческият календар (старият стил) ни е предаден от светите отци. Всички те са живели по него и са служели по…
-
От Православния календар за 2021 г. Кой от новостилците празнува рождения си ден с 13 дни по-рано? Никой. Всеки от новостилците, ако го поздравят с „Честит рожден ден!“ 13 дни по-рано, ще каже: „Имате грешка, моят рожден ден е след 13 дни“. Ако пък за своя рожден ден добре знаят правилната дата и я…
-
От Православния календар за 2021 г. (виж: https://ru.wikipedia.org/wiki/Новоюлианский_календарь или тук) Годините в червен цвят са високосните по григорианския календар, а тези със звезда (*) са високосните по „новоюлианския” календар. Увеличаването на календарната поправка с по 1 ден става на 1.ІІІ на невисокосните векови години на григорианския/”новоюлианския” календари. Например: От 19.ІІ (юл.кал.)/1.ІІІ (григ.,”новоюл.” кал.) 1700…
-
От Православния календар за 2021 г. Повечето от датите в новостилния месецослов нямат нищо общо с „поправения юлиански“ календар от 1923 г. ⁜ ⁜ ⁜ Как Мелетиевият конгрес (1923 г.) решава да се премине от юлиански календар към „новоюлиански“ (или „поправен юлиански“) календар? Много просто. Като вземе юлианските дати и без преизчисляване ги приеме…
-
От Православния календар за 2021 г. „О, Тимотее! пази онова, що ти е предадено, и се отвръщай… от възраженията на лъжовната наука, с която, като се занимават, някои се отклониха от вярата“ (1 Тим. 6:20-21) ⁜ ⁜ ⁜ Целта на григорианския календар (новия стил) е да поправи грешката на юлианския (стария стил), като направи…
-
От Православния календар за 2021 г. 3. СВИДЕТЕЛСТВА ОТ ЖИТИЯТА НА СВЕТИИТЕ И ОТ ЦЪРКОВНАТА ИСТОРИЯ, КОИТО ПОКАЗВАТ, ЧЕ ЕДИННОТО ПРАЗНУВАНЕ НА НЕБЕСНАТА И ЗЕМНАТА ЦЪРКВА СТАВА ПО СВЕТООТЕЧЕСКИЯ КАЛЕНДАР (СТАРИЯ СТИЛ), А НЕ ПО НОВИЯ СТИЛ, ДОРИ И СЛЕД КАЛЕНДАРНАТА РЕФОРМА. „От устата на двама или трима свидетели ще се потвърди всяка дума“…
-
От Православния календар за 2021 г. 2. СВИДЕТЕЛСТВА ОТ ЖИТИЯТА НА СВЕТИИТЕ И ОТ ЦЪРКОВНАТА ИСТОРИЯ, ЧЕ НЕБЕСНАТА ЦЪРКВА ПРАЗНУВА СЪЩИТЕ СЪБИТИЯ В СЪЩИТЕ ДНИ, КОГАТО ГИ ПРАЗНУВА И ЗЕМНАТА ЦЪРКВА. „Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им. Иисус…
-
От Православния календар за 2021 г. 1. СВИДЕТЕЛСТВА ОТ БОГОСЛУЖЕНИЕТО, ЧЕ НЕБЕСНАТА ТЪРЖЕСТВУВАЩА ЦЪРКВА ПРАЗНУВА ЗАЕДНО СЪС ЗЕМНАТА ВОЙНСТВАЩА ЦЪРКВА. „Вие обаче пристъпихте… към тържествения събор и църквата на първородните, които са написани на небесата“ (Евр. 12:22-23) Богослужебните текстове са част от Св. Предание и имат общоприет авторитет за цялата Църква. Те са писани…
-
ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА ОТЦИ, БРАТЯ И СЕСТРИ, Настоящият църковен календар по каноничния богослужебен ред се издава по Божия милост за поредна година по следните причини: За да улесни постещите и служещите по този ред християни в молитвеното им общение със светиите и с Бога, т. е. в богослужението в най-общ смисъл. За да…
-
С Божията помощ излезе от печат Църковният календар за 2021 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес…
-
Творенията на св. Йоан Златоуст са най-богатата част от светоотеческото наследие на Църквата. В тази книга са събрани мисли на светителя за земния живот на Господ Иисус Христос, за удивителното единство на Божествената и човешката природа в Неговата Личност. Спасителят става за нас Брат по плът, макар и родил се по чуден начин, Учител,…
-
Архимандрит Серафим (Алексиев) е най-големият съвременен български църковен поет, писател и учител. Едва ли има православен християнин в България, водещ активен църковен живот, който да не е чел неговите книги. Изключителен и най-задълбочен познавач на духовния живот, на борбата с греха, на духовното възрастване и придобиването благодатта на Светия Дух, и не само познавач,…
-
„…Да не се отменя Символът на вярата на триста и осемнадесетте отци, които са били на събора в Никея Витинийска, но да остане той неизменен”(Първо правило на Втория вселенски събор) „Забраняваме всекиму да изменя Символа на вярата, издаден от Никейските св. отци; нито на себе си, нито другиму някому позволяваме да изхвърля или променя…
-
„Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил” (Иоан. 15:18) ПРАВОСЛАВИЕТО И РАЗКОЛЪТ Злощастната и гибелна Раздяла във Църквата нарича се „разкол“. Нима е съвестта ни онемяла, та не възглася, че е „царят“ гол? Какво, че е със титла на патрика – …
-
(от масонизирането ѝ през 20-те години на ХХ век и до днес) „От устата на двама или трима свидетели ще се потвърди всяка дума” (2 Кор. 13:1) „Ние немалко се смутихме и се удивихме, че… главата на Константинополската Църква, без всякакво предварително отнасяне до нас като законен представител и глава на цялата Руска Православна…