Страница с материали за светото Православие

Новостилната реформа в Църквата поврежда църковния месецослов, като го прави исторически неверен

,

От Православния календар за 2021 г.

Новостилната реформа в Църквата поврежда църковния месецослов, като го прави исторически неверен
   

„О, Тимотее! пази онова, що ти е предадено,

и се отвръщай… от възраженията на лъжовната наука,

с която, като се занимават, някои се отклониха от вярата“ (1 Тим. 6:20-21)

⁜ ⁜ ⁜

Целта на григорианския календар (новия стил) е да поправи грешката на юлианския (стария стил), като направи календарното равноденствие винаги да съв­па­да с реалното.

Целта на въвеждането на новия стил за църковна упо­треба в поместните православни Църкви обаче е икуменическа: православните да праз­нуват заедно с католиците и протестантите, тоест – с еретиците.

Обща молитва на православни архиереи с еретици-латинци на Гроба Господен в Йерусалим
   

тук);

 

Обща молитва на Румънския патриарх с еретика-папа
   

тук);  

 

Обща снимка по повод богослужението (с пренасяне на св. мощи в храм "Св. София") на православни от Софийска митрополия начело с патриарх Неофит с молитвеното присъствие на еретици-римокатолици
   

тук);

и пр., и пр., и пр………

 

С въвеждането на новия стил тази небогоугодна цел е постигната и големите празници по нов стил дей­стви­телно съвпадат с тези на католиците и проте­стантите. Резултатът от постигането на целта за едновременно празнуване с еретиците обаче е твър­де печален за самите православни новостилци, а именно:

1) разцепление в единното празнуване на Църквата, и

2) празнуване по нов стил в Земната Църква отделно от Небесната Църква, както свидетелстват Божестве­ните и светийските чудеса, които са факт и които вече изложихме.

Освен това, въвеждането на новия стил чрез из­мест­ване на всички неподвижни празници с 13 дни е напълно некоректно, както исторически, така и от гледна точка на самата концепция на новия стил.

Нека разгледаме сега и този въпрос.

Съгласно концепцията на новия стил, поправката по отношение на юлианския календар е нарастваща в течение на столетията, а не е константа. Изместването на всички църковни празници с 13 дни, без оглед на столетието, в което са станали празнуваните събития, противоречи на тази концепция. А в новостилните Църкви всички неподвижни празници просто са из­местени напред с константата от 13 дни.

Да, от 17.ІІ/1.ІІІ.1900 г. (ст.ст./н.ст.) до 15/28.ІІ.2100 г. (ст.ст./н.ст.) григорианската поправка е 13 дни, но тя след­ва да се прилага за събитията, датирани по стар стил, които са станали именно в този период. За събития, датирани по стар стил, които са станали в предишните столетия, поправ­ката е по-малка: 12, 11, 10, 9 и т. н. дни.

Как се превръщат юлианските дати на събитията в григориански?

Коректно и исторически вярно това става, като към юлианската дата се прибави григорианската поправка според века, в който е станало събитието.

Униатският събор в Брест през 1596 г. от 6 до 9 октомври по стар стил
   

Например Бресткият униатски събор е станал през 1596 г. от 6 до 9 октомври по стар стил. Което по нов стил е от 16 до 19 октомври, понеже григорианската поправка за XVI в. е 10 дни. И в днешно време като­ли­ците исторически вярно по нов стил отбелязват на тези дати въпросния събор[1].

Друг пример.

   
Подписването на Сан-Стефанския до­го­вор на 19 февруари 1878 г. по стар стил
   

Подписването на Сан-Стефанския до­го­вор е станало през 1878 г. на 19 февруари по стар стил. Григорианската поправка за ХІХ в. е 12 дни. Следо­ва­телно по нов стил то е станало на 3 март 1878 г. Затова исторически вярното празнуване по нов стил на Освобождението от турско иго е на 3 март. Важно е да се подчертае, че тук става въпрос именно за праз­ну­ва­нето му по нов стил. Ако същото събитие трябва днес да се празнува по стар стил, то трябва да се отбележи на 19.ІІ по стар стил, което по новия стил сега е 4 март, тъй като григорианската поправка вече е 13 дни.

За по-лесно преизчисляване на юлиански дати в гри­го­риански, което е необходимо за вярното датиране на историческите събития, са създадени онлайн кон­вер­тори (http://graecolatini.bsu.by/htm-different/date-converter.htm).

 

Забележете: историците добре съзнават необ­хо­димостта от преизчисляване на датите, а ново­стил­ните църковни реформатори си позволяват да залъгват цър­ковния народ с фалшиви дати.

⁜ ⁜ ⁜

За да празнуваме исторически вярно по нов стил паметта на светците, трябва датата на паметта им по стар стил коректно да се преизчисли по нов стил.

Свещеномъченик Висарион, епископ Смолянски
   

Например свещеномъченик Висарион Смолянски е завър­шил мъченически живота си през 1670 г. на 29 юли по стар стил. Прибавяйки 10 дни, получаваме, че по нов стил този ден е 8 август. Следователно вярното праз­ну­ва­не по нов стил паметта на светеца е на 8 август. Да, обаче днес новостилци го празнуват на 29 юли по нов стил[2]. Съвсем неправилно! 29 юли по нов стил няма нищо общо с 29 юли по стар стил. (тук вече обяснихме защо; виж и тук).

Някой може да каже, че е важно да се празнува, а на каква дата – няма значение.

Не е така. Има значение, защото иначе се получава лъжа. А не е хубаво да лъжем в богослужението (виж тук и тук). Ето, в службата на светеца казваме:

„Небесна светлост се пролива над българската земя днес; ангелските ликувания се съчетават със земните пения…“ (стихира на св. Висарион).

Кога е това „днес“, когато ангелите ликуват заедно с нас в памет на св. Висарион? Това е именно денят на неговата мъченическа кончина (когато душата му се е издигнала към небето) – 29 юли по стар стил, което днес е 11 август по нов стил – при старостилно праз­нуване, или 8 август по нов стил – при новостилно празнуване. А 29 юли по нов стил е… нито по ста­ростилно, нито по новостилно празнуване.

Всичко това го обясняваме, за да стане ясно до какво объркване (освен разцеплението) е довела новостил­ната реформа в Църквата в този вид, в който е нало­жена. На практика датите в новостилния месецослов исторически нямат нищо общо нито със стария ка­лендар, нито с новия, а са в по-голямата си част фик­тивни. Защото новостилният месецослов сега следва новия стил, но числата на датите е взел от стария стил без необходимото преизчисляване.

Нека уточним, че под „нов стил“ за историческите събития се разбира григорианският календар, а за църковните – т. нар. „новоюлиански“, който обаче в по-голямата си част съвпада с григорианския (виж тук).

⁜ ⁜ ⁜

И така, вариантите за прилагане на новия стил в Църквата са два:

  1. Исторически вярно преизчисляване на датите, при което обаче в новостилния месецослов би настъпило тотално разместване, но исторически събитията биха били коректно празнувани по нов стил.
  2. Копиране числата на датите в новостилния месе­цослов (взети от старостилния), при което разместване в самия него няма, но той вече е исторически фалшив. Понастоящем новостилци ползват втория вариант.
Неизбежното повреждане на църковния месецослов при прилагането на новия стил – било чрез раз­мест­ване, било чрез исторически фалш, е още едно дока­за­тел­ство, че новият стил е непригоден за Църквата. Защото не е възможно по никакъв начин той да бъде приложен коректно в богослужението.

⁜ ⁜ ⁜

Св. Новоселски мъченици
   

Нека кажем няколко думи и за исторически не­вяр­ното отбелязване паметта на св. Новоселски мъ­че­ници на 9 май по нов стил.

На 1 май 1876 г. по стар стил на връх Бабан започва Априлското въстание в Северна България – в Ново село, Кръвеник и Батошево[3]. На 9 май по стар стил загиват мъченически седемте мо­на­хи­ни, мирянката Сусана и све­щениците Никола и Геор­ги. За да пресметнем да­тата на мъченическата им кончина по нов стил, трябва към датата по стар стил 9 май 1876 г. да прибавим 12 дни, колкото е григорианската по­прав­ка за XIX в. Следователно по новия календар новосел­ските мъче­ници са били убити на 21 май 1876 г. (н. ст.). Затова днес празнуването им по нов стил следва да бъде на 21 май – това е исторически действителната дата на мъченическата им кончина по нов стил.

А празнуването на паметта им по стар стил следва да бъде на 9 май по стар стил, когато е била мъчениче­ската им кончина. Това 9 май (ст.ст.) обаче днес е 22 май по гражданския календар (новия стил).

И така, исторически вярното отбелязване паметта на Новоселските мъченици днес е:

1) при празнуване по стар стил: на гражданския 22 май;

2) при празнуване по нов стил: на гражданския 21 май.

А на 9 май 1876 г. по нов стил, когато новостилци празнуват паметта им, Априлското въстание в Северна България още не е било започнало. Затова празнуването на мъченическия подвиг на Ново­сел­ски­те мъченици на 9 май по нов стил, когато въстанието още не е било започнало, е исторически погрешно.

Така вместо точност, каквато уж притежава но­вият календар, той създава фрапиращи неточности и исто­рическа лъжа.

⁜ ⁜ ⁜

Преподобни Серафим Саровски
   

Паметта на преп. Серафим Саровски в ново­стил­ните календари е на 2 януари по нов стил. Тази дата не отговаря на историческата действителност нито по нов стил, нито по стар. Светецът е починал на 2 яну­а­ри 1833 г. по стар стил, която дата съответства на 14 януари 1833 г. по нов стил (след прибавяне на по­прав­ката от 12 дни). Следователно днес паметта му трябва да се празнува по нов стил на 14 януари.

По стар стил тя се празнува днес на 2 януари, как­ва­то е била и действителната дата по стар стил, а това 2 януари (ст. ст.) сега съответства по гражданския ка­лен­дар (новия стил) на 15 януари.

А 2 януари 1833 г. по нов стил съответства на 21 де­кем­ври 1832 г. по стар стил, когато преп. Серафим още е бил жив. Затова новостилното празнуване на 2 яну­а­ри паметта на преп. Серафим Саровски е истори­че­ски погрешно.

 

[1] https://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/en/apost_letters/1995/documents/hf_jp-ii_apl_19951112_iv-cent-union-brest.html

[2] https://bg-patriarshia.bg/calendar/2020-7 (или тук).

[3] https://bg.wikipedia.org/wiki/Бабан (или тук).

http://www.apriltsi.net/паметник-в-слава-на-априлци-на-връх-баб (или тук).

Във втория източник, както и на паметната плоча за събитието

Паметник в чест на априлци на връх Бабан, село Кръвеник
   

(http://www.desant.net/files/news/2014/06/04/140187743931838.jpg) датата е отбелязана погрешно по нов стил като 14 май. Вярното е: 13 май, понеже григорианската поправка за XIX в. е 12 дни.