Страница с материали за светото Православие

Последни публикации

  • Украинската автокефалия. Антиканоничното и разделящо нахлуване на Константинопол

    Свидетели сме как все повече и повече днес се поругават и потъпкват устоите на светото Православие – църковните канони – и то не от външни на Православието фактори, а от онези църковни първопредстоятели, които най-вече трябва да бъдат техни пазители и защитници. Свидетели сме и как това апостасийно пренебрегване на каноните не води до…

  • Украинската автокефалия. Накратко за историческите факти

      1992 г. В писмо до Московския патриарх Алексий ІІ па­три­арх Вартоломей утвърждава: „Нашата Света Велика Хри­сто­ва Църква признава пълнотата на изключителната по този въ­прос (низвержението на разколника Филарет) компетенция на Вашата Светейша Руска Църква, приема синодалното решение за гореказаното, като не желае да доставя никакви затруднения на Вашата Църква“[1]. 1998 г. Неуспелият опит…

  • 1998 г. Неуспелият опит за антиканонично и разделящо вмешателство на Константинопол в България.

      На 30.ІХ-1.Х.1998 г. в София се провежда разширен и надюрисдикционен събор за решаване на проблема с разкола на бившия митрополит Пимен. Дни преди това пристига па­три­арх Вартоломей. Първо той се среща с президента Петър Стоя­нов. След срещата Вартоломей се готви да инициира анти­кано­ничен преврат – да свали патриарх Максим и да обяви за…

  • Украинската автокефалия. Част 3. Константинополските икуменисти създават разколи. От календарния разкол към украинския

    1. Константинопол – заложник на икуменизма Константинополската Църква, свeтата Велика Хри­сто­ва Църква, източник на догмите на благо­чес­тието и каноничния ред, която в продължение на шест­на­десет века (ІV-ХІХ в.) е заемала ключова роля в прогреса и развитието на всички области от живота и дей­ност­та на Църквата, от началото на ХХ век с безпреце­дентно бързи темпове…

  • Украинската автокефалия. част 2. Скриване и невярна интерпретация на документи

      Въведение. Не само всички православни, но и представители на други християнски конфесии наблюдават (едните – с безпокойство и тревога, а другите – със скрита радост) конфликта между двете поместни Църкви – Кон­стан­ти­нополската и Московската патриаршия. Причина за този конфликт е спорът за каноничната юрисдикция на Украйна, или по-точно, самоволното и антиканоничното вме­шателство на…

  • Украинската автокефалия. част 1.  Украйна – канонична територия на Руската църква.

    Не съществуват документи, които да свидетелстват за обратното   1. Киев e стоял в основата на Руската Църква, и досега съставлява част от нея. В епицентъра на църковните процеси, противоречия, противопоставяния, а също така и геополитически претенции, от много време се разглежда и въпросът за автокефалния статут на Украинската Църква, която не само че…

  • Църковен светоотечески православен календар за 2020 г.

    С Божията помощ излезе от печат църковният календар за 2020 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес…

  • Бележки относно книгата «Правилата на Св. Православна Църква с тълкованията им. Том I»

      Изданието на тази книга от 1912 г. отдавна е библиографска рядкост, а ценността на такъв сборник за науката църковно право, както и за всеки, който се интересува от каноните на Църквата, е огромна. Затова се надяваме, че и настоящото издание ще бъде от голяма полза на интересуващите се от църковните правила. В него…

  • Правилата на Св. Православна Църква и тълкованията им. Том I

    На­сто­я­що­то из­да­ние на Пра­ви­ла­та на Св. Пра­во­слав­на Църк­ва с тъл­ко­ва­ни­я­та им има за цел да бъ­де в по­мощ на всич­ки, ко­и­то се ин­те­ре­су­ват от цър­ков­но­то пра­во, как­то и да е спра­воч­но по­со­бие на же­ла­е­щи­те да раз­бе­рат вер­ния сми­съл на да­де­ни цър­ков­ни ка­но­ни и тях­но­то пра­вил­но при­ло­же­ние в цър­ков­ния жи­вот. ⁜ Кни­га­та се из­да­ва с…

  • Свидетелството на светците против новия календар. Преподобни Нектарий Оптински

      Паметта му се празнува на 29 април/12 май и на 11/24 октомври – Събор на препп. Оптински старци Преп. Нектарий, в св. Кръщение Николай, се родил през 1853 г. в гр. Елец, Воронежка губерния. Още като дете той се отличавал с кротост, тихост и боголюбие. Когато станал двадесетгодишен, му намерили невеста, но тъй…

  • Свидетелството на светците против новия календар. Свещеномъченик Димитрий Лебедев

     Паметта му се празнува на 14 (27 н.ст.) ноември и в дните на празнуване на Събора на Московските светци, Събора на Бутовските новомъченици и Събора на Новомъчениците и изповедниците на Руската Църква Свещеномъченик Димитрий се родил през 1871 г. в село Спирово, Волоколамски уезд[1], Московска губерния[2], в семейството на свещеника Александър Лебедев. През 1886…

  • Трето изобличение на архимандрит Никанор. Част 2. Защо архимандрит Никанор беше изгонен от Зографския манастир?

      Разглеждането на този въпрос от страна на съставителите на календара за 2019 г. се наложи заради това, че в своето изложение с лъжи и пошлости към нас, които тук изобличаваме, архим. Никанор счита, че грехът клеветене и охулване на светогорски монаси, за който писахме по принцип, е отнесен към него. И разбира се,…

  • Трето изобличение на архимандрит Никанор.  Част 1. От лъжи към пошлост

      Братя и сестри! Архим. Никанор се е разлютил, но против Истината е безсилен. И вече преминава от лъжи към пошлост и вулгарност. По Своя премъдър промисъл Бог винаги обръща злото в добро. И сега също, благодарение на нападките на архим. Никанор, мнозина ще узнаят истината за Преданието на Църквата, за светите канони, за…

  • Антихристиянският характер на празнуването на „Нова година”

      ПРИЧИНА 1: НЕЦЪРКОВНИЯТ, НЕПРАВОСЛАВЕН ХАРАКТЕР НА САМАТА ДАТА. В Светата Църква има определена дата на Новолетието (началото на Индикта) – 1-ви септември (14-ти септември по нов стил). Именно за тази дата се отнася съответстващото богослужебно последование. А гражданската Нова година, чието празнуване е през зимата, никак не е свързана с църковния календар, но…

  • Свидетелството на светците против новия календар. Свещеномъченик Сергий Мечов

      «Още в предреволюционните години сред интелигенцията и сред някои църковни дейци съществуваше мнение, че Църквата, ако не е умряла, то се намира в паралич, и трябва да се вземат някакви решителни мерки за нейното съживяване, да се върне към първохристиянското устройство на живота и богослужението си, да отмени по-късно установените от Църквата правила,…

  • Неслизането на Благодатния огън през 1923 г.

      Какво знаем за неслизането на Благодатния огън през 1923 г. по нов стил на Гроба Господен в Йерусалим? Сведенията за това печално събитие черпим от няколко източника. В първия от тях се цитират други източници, но в него има и собствено изследване на въпроса. Като цяло, поне три от цитираните от нас източници…

  • Защо архимандрит Никанор (Мишков) се дразни от гласа на светците?

    „Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие и, като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им” (Евр. 13:7).           Братя и сестри! Знаете ли против кого се бунтува архим. Никанор[1]? Против нас ли? Да, той негодува против нас, но не от нас се дразни. Нито от…

  • С вдигане на шум нищо не се доказва

    (По повод възмущението на архим. Никанор (Мишков)[1] против свидетелството на светците за календара)    В Православния календар за 2019 г. не сме изложили нашето лично мнение, а сме изложили мнението на светците. За да не каже някой, че говорим от себе си. Не, не говорим от себе си. Публикуваме свидетелството на Божиите угодници, прославени…

  • Смущаващата разлика между апологията на архим. Клеопа (Илие) в защита на новия стил и свидетелството на светците против новия стил. Кой казва истината? И кой говори неправда?

      Неотдавна бе публикувана в сайта „Православие.бг”[1] апологията на румънския архимандрит Клеопа (Илие) (1912-1998) в защита на новия стил. Архим. Клеопа е считан от мнозина за духовен старец, и при това този широко рекламиран старец се явява ревностен защитник на новостилието! На непредубедения християнин веднага прави впечатление смущаващата разлика между изказванията на о. Клеопа…

  • Жития на Грузинските светци

  • Книга за благотворителността и милостинята

  • От Православния календар за 2019 г., с допълнения. „Който вас слуша, Мене слуша; и който се отмята от вас, от Мене се отмята“ (Лук. 10:16) Не един или двама, а много светци са изобличили със слово и дело небогоугодната ново­кален­дар­на реформа в Църквата. Тук публикуваме техните сви­детелства – който желае, нека слуша гласа на…

  • Църковен светоотечески православен календар за 2019 г.

    Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия Православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия Вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес тя в по-голямата си част следва. Публикувани са и свидетелствата на…

  • За новия и стария стил

    За новия и стария стил

  • Абортът е убийство на невинно дете

  • Критският събор: Свят и Велик Събор?

    „Сдружението на православните ромеи“, участвайки в общото обсъждане, тревогата и оправданите и силни безпокойства, които Критският „събор“ предизвика у православното изпълнение, пристъпва към настоящото издание „Критският събор: свят и велик събор? – отзиви и коментари по съвест и истина“.  Целта на изданието е да спомогне за правилната оценка на този „събор“. Затова подбрахме текстове…

  • Житие и поучения на светител Серафим, Софийски чудотворец

    В духовно трудните времена, в които живеем, при всеобщото оскъдняване на живи съсъди на светостта и носители на благодатта на Светия Дух, при повсеместното осветскостяване на православните християни и отслабване на духовния живот, при яростните опити на дверите адови да погълнат и претопят Църквата Христова чрез съвременните отстъпления и ереси, най-коварна от които е…

  • Православен мисионер

    Православен мисионер

    В настоящата книга са разгледани и изяснени актуални и важни въпроси относно явления и процеси на нашето съвремие от обществен, нравствен и верови характер, пряко засягащи църковния живот на православните християни и самата Православна вяра и Църква. Архим. Йоан (Филипов) е автор на следните теми:Софийна ересИкуменизъм„Нов“ календар„Рок-“ и „метъл-“ музикаНаркоманияСъжителство на „семейни начала“ без…