С Божията помощ излезе от печат църковният календар за 2024 г. Календарът се издава от православни християни от Българската Православна Църква – Българска Патриаршия, следващи светоотеческия православен календар (именуван още от древност Велик индиктион), който от Първия вселенски събор насетне винаги е следвала Едната Света Съборна и Апостолска Православна Църква и който и днес тя в по-голямата си част следва.
На корицата на Календара са показани схематични изображения на постите на Св. Православна Църква по светоотеческия календар и на новостилните пости и е онагледена разликата между тях.
В Календара най-напред е направено изрично разграничение между православните християни в Българската Патриаршия, които следват светоотеческия календар – стария стил (подобно на много други християни, в т.ч. Света Гора, следващи стария стил в новостилни поместни Църкви – Гръцка, Цариградска и др.), и старостилните разколнически общности, които са се отделили от Вселенската Църква. Това уточнение е важно, защото не са малко онези християни в БПЦ, които или от невежество, или от човекоугодие, или от завист и злоба, породени от нечиста съвест, асоциират следването на светоотеческия календар (т.е. стария стил, по който са служели всички светци) с понятието „разкол”. В Календара ясно е изложена каноничната позиция по този въпрос.
След това е разгледан въпросът защо през 2024 г. няма новостилен Петров пост. Обяснена е разликата между старостилния и новостилния Петров пост, историята на възникването и утвърждаването му в Църквата, както и това – защо той не бива да бъде съкращаван и унищожаван, както правят с него новостилците. Посочено е и каноничното постановление за постите изобщо, отнасящо се в частност и за Петровия пост.
След това съвсем накратко са изброени свидетелствата на тридесет и един светци в подкрепа на светоотеческия календар и против новия стил, които свидетелства подробно бяха изложени в календарите за 2019, 2020 и 2022 гг., като са добавени и свидетелствата на още двама местно почитани Божии угодници, едно чудо на светител Йоан Шанхайски и едно съвременно подобно чудо в подкрепа на светоотеческия календар.
Накрая е изложен накратко един печален период от най-новата история на Българската Православна Църква: увреждането ѝ от всеобхватните новостилни амбиции от 60-те гг. на миналия век на окаяно умрелия в краката на папата Ленинградски митрополит Никодим (Ротов) (1929-1978), чиято единствена жертва по нещастно стечение на обстоятелствата (подчинения на Москва комунистически режим в България), но всъщност по Божие допущение, става за голямо съжаление БПЦ.
Господ да ни помага да не следваме плана на този йерарх-икуменист и агент на КГБ, а да държим Преданието на светите богоносни наши отци както за календара, така и за постите!
PDF-версия на календара може да се изтегли от тук.