ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА ОТЦИ, БРАТЯ И СЕСТРИ,
Настоящият църковен календар по каноничния богослужебен ред се издава по Божия милост за поредна година по следните причини:
- За да улесни постещите и служещите по този ред християни в молитвеното им общение със светиите и с Бога, т. е. в богослужението в най-общ смисъл.
- За да се разграничат живеещите по каноничния църковен календар християни в БПЦ-БП от тези в разколническите общности, с които нямаме евхаристийно общение.
Същевременно, забележително е какво казва св. Паисий Светогорец за тези старостилци, които са прекъснали общение с поместните Църкви:
„Да знаеш колко ме е боляло и колко съм се молил за това. Трябва да ги обичаме и да им състрадаваме, а не да ги осъждаме, и още повече да се молим за тях да ги просвети Бог, и ако някога се случи някой от тях добронамерено да ни поиска помощ, да му кажем някоя дума“[1].
И тъй, от една страна е важно да пазим Църковното Предание и молитвеното единство на Църквата, което каноничният богослужебен ред осигурява, но същевременно любовта изисква да помагаме да се върнат в Църквата на тези християни, които не можейки да понесат предателството на някои архиереи по линията на икуменизма и неправедната календарна реформа, прекъсват общение не само с тези архиереи, но и с всички канонични архиереи – това им е грешката на прекъсналите общението и за това прекъсване няма никакво канонично основание, нито има подобен пример в житията на светиите.
Преп. Паисий казва още:
„Тия, горките, са се откъснали. Повечето от тях са и благочестиви, и стриктни, и борбени, и с ревност по Бога. Само дето ревността им е безразсъдна, „не по разум”. Едни от простота, други от незнание, а трети от егоизъм са въвлечени в това. Счетоха тринайсетте дни за догматичен въпрос, а всички нас – за заблудени, и напуснаха Църквата. Нямат общение дори с патриаршиите и Църквите, които са според стария календар, защото уж са се осквернили от общението си с новокалендарците“[2].
И тъй, добре е да се пази старият стил и да бъдем гладни и жадни за правдата, добре е човек да бъде дори изгонен заради правдата, но това свидетелстване трябва да продължи докрай („Който претърпи докрай, ще бъде спасен“ – Мат. 10:22), а не само донякъде. Трябва да пазим не само правдата, но и единството на Църквата. Новият стил руши молитвеното единство на Църквата, а старостилните разколи рушат всяко друго единство. Новият стил е болест, но разколът е смърт.
- За да се подпомогне Св. Синод в просветната дейност, нужна за връщането в БПЦ-БП на каноничния богослужебен ред, наречен „стар стил“.
Днес, 52 години след календарната реформа у нас, мнозина са позабравили кой, с какви цели и по какви причини натрапи новия стил в поместната ни Църква по време на комунистическия режим; мнозина се преструват, че новият стил не е грях или че Бог е безразличен към календарната реформа и злото, което тя причини на Църквата. За мнозина може да бъде тежко, ако трябва да постят или да се задоволят с риба на светската Нова година, за да спазят поста до Рождество, което е на 7 януари по гражданския календар (тогава е истинският 25 декември по църковния календар). Ето защо настоящият Календар се издава и с тази просветна цел, както и за да се припомни, че в Небесната Църква, която е част от Едната Свята Съборна и Апостолска Христова Църква, разместване на празниците не е правено, т. е. там календарната реформа не е и не може да бъде натрапена поради „икуменическите стремежи на св. Църква“, какъвто мотив четем в Посланието на Св. Синод от 1968 г. за въвеждане на новия календар по папски образец за неподвижните празници.
Същевременно, осъждайки календарната реформа като неканонично и противоцърковно явление, ние не трябва да осъждаме митрополитите (през 1968 г. те са били поставени под огромен натиск от безбожната комунистическа власт), а още по-малко – сегашните митрополити, които не са виновни за въвеждането на новия стил. По-добре да се молим за тях, да им даде Господ сили да върнат обратно в официална употреба в БПЦ-БП каноничния богослужебен ред, както това направи през 2014 г. Св. Синод на Полската Православна Църква (или поне да не пречат на собствените си пасоми да служат Богу по светоотеческия ред). Ако повече хора постят по каноничния ред и се молят, то Бог е силен и знае как да устрои връщането на стария стил. Само молитвеници да има.
Ще има, разбира се, и философи, и либерали, и икуменисти, които ще се противят на това връщане. В тази връзка припомняме, че за въвеждането на новия стил в богослужението има само светски рационалистични (вкл. астрономически, но доста спорни) аргументи и няма нито един духовен и нито един църковно-каноничен аргумент. Един само аргумент на новостилците звучи като уж църковен – послушанието, т. е. че дори да е неправедна реформата на богослужебния ред, тя трябвало да се приеме по послушание. Това е голяма заблуда и злоупотреба с понятието. Послушанието е на първо място към Бога и към Вселенската Му Църква, а към поместната Църква – дотолкова, доколкото тя е послушна на Вселенската. Ако не беше така, то всеки католик щеше да се спасява с оправданието, че е послушен на своя кардинал, и всеки протестант щеше да се спасява с оправданието, че е послушен на своя пастор, също и всеки монофизит или миафизит – заради послушанието към своя си епископ. Къде тогава ще остане разликата между Православие и ерес, между правда и неправда? И тъй, послушание се дължи в Истината, а не в лъжата и в неправдата. В този смисъл е и третото правило на Третия вселенски събор, както и чл. 69, ал. 2 от Устава на БПЦ-БП.
Че новият стил не трябва да се приема „по послушание“ ясно се вижда и от примера на Света Гора – отците там вече 97 години не приемат новия стил, макар да са в юрисдикцията на новостилен патриарх-икуменист. Някой да е дръзнал да каже, че хилядите светогорци през тези десетилетия са непослушни?
Друг пример, че отказът да се извърши или приеме даден грях, заповядан от свещеноначалието, не е непослушание, ни дава преп. Гавриил Ургебадзе: когато грузинският патриарх му заповядал (отново под натиск на комунистическата власт) да разруши църквата, която св. Гавриил построил в двора си, той отказал. Проявява ли „непослушание“ преп. Гавриил към патриарха си (който заради отказа му го лишава от Св. Причастие)? Ако отказът му да разруши храма е непослушание, тогава защо Господ се явява лично и на него, и на патриарха, и казва: „Само от него ще приема жертва“[3]?
Не за такива ли случаи нарежда Христос: „Не съдете по външност, а съдете с праведен съд“ (Йоан 7:24)? Формално, по външност, преп. Гавриил е проявил непослушание, но в действителност той е постъпил като истински християнин – готов да страда и да умре за своя Господ, за истината, за благочестието. Така и ние – в очите на повърхностния наблюдател изглежда че проявяваме непослушание като не приемаме новия стил, но ако се разсъди „не по външност, а с праведен съд“, ще се види, че постъпваме така именно от послушание към Бога и Едната Свята Съборна и Апостолска Църква, която не е приела календарната реформа, както и Небесната Църква не е, както и Света Гора не е, както и вярващите в Русия не са я приели, когато св. патриарх Тихон в 1923 г. (по заблуда от болшевиките, че уж всички поместни Църкви били приели новия стил) въвел новия календар – верните миряни и свещеници категорично отказали това безчиние. И никой не е дръзнал да ги обвини в непослушание. Виждайки справедливата реакция на верните, св. патриарх Тихон скоро разбира, че е бил подведен от комунистите, и връща обратно стария стил. Изпълнили се думите от Св. Писание: „Подвизавай се до смърт за истината – и Господ Бог ще надвие за тебе“ (Сир. 4:32).
Накрая следва да припомним и че нововъведенията в Църквата, които противоречат на Преданието ѝ, принципно са осъдени от Седмия вселенски събор, който постановява:
„На всичко новоразцепващо и след това практикувано, което е противно на църковното предание и на учението и примера на светите и незабравими отци – анатема…“[4]. „Който презира каквото и да е църковно предание – писано и неписано – анатема на такъв!“[5] „Който отхвърля всякакво писано и неписано църковно предание, той да бъде анатема“[6]. |
И тъй, дълговековното Предание на Църквата изисква богослужението, вкл. постът, да се извършва по определен ред, празниците да се честват в определени дни. Този ред, това чудно Предание на Църквата, е изложено в Типикона – Устава на Църквата. Новостилните реформатори, използвайки намалението, че само за дръзналите да променят Пасхата каноните изрично предвиждат низвержение и отлъчване от Църквата, променят Рождеството на Спасителя, на Пречистата Му Майка, на Неговия Предтеча, Успението на Св. Богородица, Отсичането главата на св. Йоан Кръстител, Въздвижението на Честния Кръст, празника на първовърховните апостоли Петър и Павел и много други големи църковни празници с аргумента, че за тези празници нямало изричен канон, който да забранява промяната им, както има изричен канон за Пасхата (тоест всеки Синод по света може да си променя всички празници без Пасхата както си иска)… Наистина голяма наглост и голям жесток удар срещу единството (молитвено и църковно-празнично) на Едната Църква!
Нарушавайки Типикона, те падат в непослушание спрямо Църквата – нарушават Преданието, а това им е забранено от Седмия вселенски събор – и не само падат в непослушание, но съблазняват и подтикват и други хора да правят същото, с което още повече разстройват Църквата. Затова св. Серафим Софийски в доклада си „За новия и стария стил“ казва: „При това греха на непослушание към Църквата, чрез пренебрежение към нейния Устав, новостилците извършват открито, съзнателно и дръзко“.
Забележително е, че големите апологети на новия стил са не днешните митрополити (Господ здраве да им дава!), а модернистите и либералите – кабинетни богослови, които дори вече не крият своя икуменически (т. е. еретически) уклон. Не случайно те наричат папата „светейши“ и мълчаливо или гласно подкрепят украинския разкол на Епифаний и патр. Вартоломей. Но „не всички, които са от Израиля, са израилтяни“ (Рим. 9:6). Когато видят, че нямат църковно-канонични аргументи за календарната реформа, те вадят последното си оръжие – твърдението, че в Царството Божие нямало време и че редът и датите на празниците нямали никакво значение. О, безпределно лукавство! Ако богослужебният ред нямаше значение, защо тогава в Църквата има Предание на кой ден какво богослужение се извършва и кога се пости? Защо има такъв огромен Типик – Устав? Защо всеки епископ и Синод не определя когато и каквито празници си иска (и паството му да проявява „послушание“)? Ако богослужебният ред нямаше значение, защо тогава той беше променен през 1968 г. – нали нямаха значение датите? Богослужебният ред (чрез изместване на неподвижните празници) беше променен най-напред от еретика-папа Григорий през 1582 г., а в Православната Църква – от масона 33 степен – патриарх Мелетий Метаксакис през 1923 г. Дори само от това се вижда, че целта на календарната реформа е да разстрои и раздели Църквата. Това се вижда и от мотивите за календарната реформа, изложени в Посланието на Св. Синод № 5953 от 18 юли 1968 г., че тя съответства на „икуменическите стремежи на св. Църква“, а Рождество Христово се премества, за да може да се блажи на светската Нова година…
Господи, дай ни сили да понесем това нечестие и лукавство, както и Ти още го търпиш, и дай ни ревност в поместната ни Църква, за да поправим това беззаконие! Дай ни, Господи, търпение да не падаме нито в непослушанието на новия стил, нито в разкол, а да държим царския път по примера на Твоите светии и на отците от Света Гора!
Светци, които са изобличили неправдата на новостилната реформа в Църквата
Б е л е ж к и:
[1] Йером. Исаак. Животът на Стареца Паисий Светогорец. Света Гора, Атон, 2006, стр. 515-518.
[2] Там.
[3] Преп. Гавриил Ургебадзе, юродив заради Христа. Зографски манастир, Света Гора, 2020, стр. 91.
[4] VІІ Вселенски събор, Синодик (съборно послание) (Проф. Манзаридис Г. Православен духовен живот. С., СИ, 2011, стр. 126).
[5] VII Вселенски Събор, деяние 7 (http://www.odinblago.ru/deiania_soborov_7/7).
[6] VII Вселенски Събор, деяние 8 (http://www.odinblago.ru/deiania_soborov_7/8).