Свидетели сме как все повече и повече днес се поругават и потъпкват устоите на светото Православие – църковните канони – и то не от външни на Православието фактори, а от онези църковни първопредстоятели, които най-вече трябва да бъдат техни пазители и защитници. Свидетели сме и как това апостасийно пренебрегване на каноните не води до нищо…
1. Константинопол – заложник на икуменизма Константинополската Църква, свeтата Велика Христова Църква, източник на догмите на благочестието и каноничния ред, която в продължение на шестнадесет века (ІV-ХІХ в.) е заемала ключова роля в прогреса и развитието на всички области от живота и дейността на Църквата, от началото на ХХ век с безпрецедентно бързи темпове губи…
Въведение. Не само всички православни, но и представители на други християнски конфесии наблюдават (едните – с безпокойство и тревога, а другите – със скрита радост) конфликта между двете поместни Църкви – Константинополската и Московската патриаршия. Причина за този конфликт е спорът за каноничната юрисдикция на Украйна, или по-точно, самоволното и антиканоничното вмешателство на Вселенската…
Не съществуват документи, които да свидетелстват за обратното 1. Киев e стоял в основата на Руската Църква, и досега съставлява част от нея. В епицентъра на църковните процеси, противоречия, противопоставяния, а също така и геополитически претенции, от много време се разглежда и въпросът за автокефалния статут на Украинската Църква, която не само че в…